Připravte se na změny souvidející s novým zákonem o odpadech

Sledujete změny zákonů a nové zákony, které přicházejí? Mnoho podnikatelů a manažerů firem je natolik vytíženo prací, že jsou rádi, když mají alespoň trochu času také na osobní život. Ne každý má čas a sílu sledovat všechny změny, které přichází. Tuto změnu byste však zaregistrovat měli, protože se týká všech, kteří zpracovávají roční hlášení za odpady. Roční hlášení o produkci a nakládání s odpady se od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. a níže si představíme, k jakým změnám došlo.

Na co byste se měli připravit

Některé změny zákonů dokáží lidi rozzuřit, ale tentokrát budete nejspíše potěšení. Zajisté víte, že povinnost zpracovávat roční hlášení za odpady nemá každý, ale jen ti, jejichž roční produkce přesahuje 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Toto už však neplatí. Od roku 2021 je tu změna, ale jen u nebezpečného odpadu, u něj se limit zvedl ze 100 na 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Znamená to, že pokud neprodukujete nebezpečného odpadu tolik, roční hlášení už dělat nemusíte. Úplné vysvobození z povinností to není, protože stále je potřeba produkci odpadu průběžně evidovat, abyste mohli dokázat, že se do limitu vejdete.

Víte o tom že se také prodloužil termín, do kterého musíte roční hlášení odeslat na ISPOP? Pokud netušíte, do kdy zpracovat roční hlášení za odpady 2022, měli byste vědět, že nově je to do 28. února. Do roku 2021 to bylo jen do 15. února, takže nyní máte trochu více času a to zajisté nikoho neurazí.

Roční hlášení nemusíte dělat sami

Někteří podnikatelé mají pocit, že je toho na ně zkrátka moc. Pokud jste na tom stejně, měli byste vědět, že roční hlášení za odpady nemusíte dělat sami, ale můžete tento úkol svěřit specializované firmě. Na problematiku odpadů je tu firma na Ecoservis.eu. Zašlete jí všechny podklady, zaplatíte drobný poplatek a ona už se o vše postará. Tuto službu využívá stále více podnikatelů, společností i obcí. Proč si neušetřit práci, když jsou tu specialisté, kteří vám vždy rádi pomohou.