Úsměvná historie toaletního papíru

Toaletní papír neexistuje po většinu lidské historie, takže jsme si museli vystačit s jinou, mnohdy neobvyklou, řadou čisticích materiálů. Některé možnosti přírodního toaletního papíru zní dostatečně rozumně – listí, tráva a mech – ale pohodlí zjevně nebylo vždy prioritou, pokud mělo jít o používání dřevěných hoblin. Mytí pozadí ve vodě nebo sněhu v chladnějších podnebích a písku v teplejších se také stalo relativně hygienickou praxí po celém světě. Toaletní papír Jumbo byl tehdy úplně neznámou věcí.

V některých oblastech Středního východu a Indie však lidé viděli a stále vnímají levou ruku jako správný nástroj pro tuto práci (pokud byla následně důkladně vyčištěna).

Vše začalo v mocné Číně

K prvnímu zdokumentovanému použití toaletního papíru došlo v 6. století našeho letopočtu v Číně. Číňané již začali používat papír jako prostředek k očištění sebe sama, ačkoli nezmiňuje žádný papír, který byl vyroben speciálně pro tento účel.

V roce 1391 byl toaletní papír používán jako luxusní předmět čínským císařem, přičemž přístup k „posvátnému utírání“ měl povolen pouze vládce.

Toaletní papír jako běžná součást života

Toaletní papír, jak ho dnes vidíme, umístěný na regálech supermarketů, je připisován Josephu Gayettymu. Americký vynálezce poprvé představil svůj papír v roce 1857 jako „Gayetty’s Medicated Paper“, který se prodával v balících plochých listů a opatřen vodoznakem s jeho jménem. V roce 1890 představila společnost Scott Paper Company toaletní papír v roli a stala se předním výrobcem v USA. Scott však nešel tak daleko, že by na papír vytiskl jejich jméno (nechtěli být spojováni s přímým prodejem toaletního papíru). Arthur Scott se později připojil ke společnosti v roce 1896 a tvrdil, že toaletní papír se musí stát značkovým produktem se stanovenými specifikacemi.

V polovině 20. století by došlo k vzestupu značek, se kterými se setkáváme denně a v 70. letech přišel „prémiový toaletní papír“. To vedlo k měkčímu papíru a nakonec papíru, který byl spojen s pleťovou vodou a aloe. Dnes má většina toaletního papíru tendenci mít na sobě nějaký vzor nebo design, přičemž obyčejný bílý toaletní papír bývá součástí levnějšího držáku.

Jumbo – toaletní papír se vyrábí především pro provozovatele hotelů, kancelářských budov, škol apod.